Látogatás a Trianon Múzeumban - 2016. április 26.

A Cecei Általános Iskola diákjainak egy csoportja 2016. április 19-én kiránduláson vehetett részt, amelynek célja a Várpalotán található Trianon Múzeum volt. Az iskola tanulói egy nagylelkű felajánlásnak köszönhetően látogatták meg az intézményt. A cecei benzinkutat üzemeltető Metalelektro Kft. vezetője finanszírozta a kirándulást, amelyen 42 diákunk vehetett részt. A múzeum munkatársai 2 csoportra osztották a tanulókat és először egy múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt, ahol bemutatták az 1920. június 4-én, a Párizs melletti Versailles, Nagy-Trianon palotájában aláírt békediktátum előzményeit, magát a Nagy Háború kitörését, fontosabb eseményeit és a katonai események végét. Diákjaink képet kaphattak a háború utáni Magyarország kaotikus másfél évéről, így az Károlyi Mihály féle népköztársaság, majd a kommunista Tanácsköztársaság uralmáról, majd a béketárgyalások körülményeiről. Egy animációs film segítségével ismerkedhettek meg az elszakított országrészek magyarlakta vidékeivel, településeivel. Eközben a másik csoport tárlatvezetésen vett részt, ahol elsősorban a két világháború közötti revizionista eszme tárgyi emlékeiből kaphattak ízelítőt. A múzeum gazdag kiállítási anyaga segítségével idéztük fel a XX. századi történelmünket, amelynek minden kis szegletében ott rejtőzik a trianoni nemzettragédia és annak következményei. A múzeumlátogatás után Veszprém felé vettük utunkat, ahol egy tanulmányi séta során ismerkedtünk meg a belváros történelmi épületeivel és megcsodáltuk az Erzsébet-ligetben található szobrot, amely pontos mása annak a híres cecei Erzsébet-szobornak, amely az 1950-es évekig településünk egyik jelképe volt. Iskolánk diákjai nevében köszönjük a nagylelkű támogatónak, hogy lehetővé tette ezt a programot!