Határtalanul - 2019. július 22.

Határtalanul kirándultak a cecei és alapi hetedikesek!

Hagyományainknak megfelelően az idei tanévben is megszerveztük a hetedik évfolyamos diákjainknak a Határtalanul-programon való részvételét. A program támogatására pályázatot nyújtottunk be a Bethlen Gábor Alapkezelőhöz, amely során 1.892.125 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertünk el. Ennek megfelelően egy előkészítő óra keretében ismerkedtek meg a diákok a felkeresett külhoni területek történelmével, néprajzával, földrajzi sajátosságaival. A kirándulás 2019. május 29-én indult a pályázó intézmény két telephelyéről. Első célállomás Nagyszalonta volt, ahol az Arany János Emlékházat kerestük fel, majd Nagyváradon a Juhász Gyula Általános Iskola diákjaival találkoztunk és közös városnézésen vettünk részt. Felkerestük a Nagysándor József Emléktáblát és a Szacsvay Imre szobrot, megtekintettük a Szt. László Székesegyházat és a város főterét. A program részeként bemutatták nekünk iskolájukat és még egy barátságos labdarúgó mérkőzésre is sor került. Utazásunkat másnap a Királyhágón át folytattuk. Első megállónk Körösfőn volt, ahol megemlékezést tartottunk a Vasvári Pál emlékoszlopnál és megtekintettük a település Református Templomát. Kolozsvár Fő téren megemlékezünk, hogy 1848. május 29-én itt mondták ki az uniót Magyarország és Erdély között. Megtekintettük a Szent Mihály templomot, a Mátyás szobrot és Hunyadi Mátyás szülőházát. A délutánt Tordán töltöttük, ahol felkerestük a Tordai-sóbányát, illetve a Tordai hasadékot, ahol egy rendhagyó természettudományos órán vehettünk részt. A betervezett túrát sajnos az esős időjárás nem tette lehetővé. Ezután Torockó településre mentünk, amelynek főtere Europa Nostra díjas. A napot egy esti túrával zártuk, amely során felkapaszkodtunk Székelykő oldalába. Másnap reggel felkerestük a Torockói Helytörténeti Múzeumot, illetve a Szt. Ferenc Alapítvány Kis-Szent Teréz Gyermekotthonát, ahol átadtuk az összegyűjtött élelmiszer adományokat. Ezután Nagyenyed felé vettük az irányt, ahol megtekintettük a várat és a Bethlen Kollégiumot. Megkoszorúztuk a vár falán található 800 legyilkolt magyar emléktábláját, akik a forradalom során kitört magyarellenes pogrom áldozataivá váltak. Következő célpontunk Gyulafehérvár volt, ahol a Szent Mihály Székesegyházat kerestük fel, amely az erdélyi fejedelmek hagyományos temetkezőhelye. Egy városnéző séta során megismerkedtünk a magyar és román történelem számos jelentős eseményének is színhelyként szolgáló várral. Utunk következő állomása a Hunyadi-család ősi fészke, Vajdahunyad volt, ahol megnéztük a híres várkastélyt. Aznapi utolsó úticélunk Déva volt, ahol felkerestük a szállásunkat, majd egy esti városnéző sétával zártuk a napot. Másnap reggel egy felvonó segítségével meghódítottuk a Dévai-várat, ahol rendhagyó történelem óra keretében elevenítettük fel az épület történetét, kiemelve szerepét a szabadságharc folyamatában. Ezután felkeretük a Szt. Ferenc Alapítvány Központját, amely Ferenc pápa romániai látogatása miatt üres volt, de így is megismerkedhettünk az alapítvány által végzett nemes feladattal. Utazásunk következő megállója Máriaradnán volt, ahol megtekintettük a híres zarándokhely kegytemplomát. Utunk utolsó állomása Arad volt, ahol felkerestük a Megbékélés-terét, ahol újjáépítették az egykor a város főterén álló Szabadság-szobrot. Kirándulásunkat az aradi erőd közelében található obeliszknél zártuk, amely a 13 aradi vértanúnak állít emléket. Itt elhelyeztük koszorúinkat és elénekeltük a magyar Himnuszt megemlékezve róluk. 2019.06.01-én a kora esti órákban érkeztünk haza az erdélyi körutazásról. Az élményeinkről 2019.06.04-én bemutató órát tartottunk, amely során felelevenítettük a kirándulás programját, emlékezetes eseményeit. Ezen a napon fakultatívan vállalt feladatként megszerveztük a Nemzeti Összetartozás napját, amely koszorúzással, kiállítással és ünnepséggel zárult.